شهید محمد درویشی

نام پدر : سلمان

نام مادر: هاجر

تاریخ تولد : ۱۶/۵/۱۳۳۵

محل تولد: دوراهک

وضعیت تأهل: متاهل

تعداد فرزندان: ۲

میزان تحصیلات: خواندن و نوشتن

شغل: سرباز

یگان اعزام کننده: نیروی زمینی ارتش

مسئولیت: راننده

تاریخ شهادت: ۲۷/۱۰/۱۳۵۹

عملیات: توکل

محل شهادت: دارخوین

محل دفن: بهشت شهدای دوراهک

 

 

زندگی نامه شهید

شهيد محمد درويشي در سال  ۱۳۳۵ در دوراهک ديده به جهان گشود. از زمان طفوليت به علت علاقه اي که به عمويش داشت، زندگي اش را نزد وي بسر برد. به مين خاطر بود که عمويش او را وصي خود قرار داده بود و با کمک او بود که محمد، متاهل شد. خدمت سربازي را در سال ۱۳۵۶ به پايان رسانيد . پس از سربازي به کارگري پرداخت و معاش خانواده را تامين مينمود.

شهيد علاقه به خصوصي به انقلاب و امام داشت و هميشه از اين دو نعمت الهي ياد ميکرد و مي گفت هر کس کفران اين دو نعمت کند بدبختي به او روي آورده است.

با تشکيل شوراي محلي در روستا، وي نيز به نيت خدمت به مردم محروم زادگاهش در اين شورا شرکت کرد.

با شروع جنگ تحميلي عراق علیه جمهوری اسلامی ایران ، شور پيوستن به لشکر اسلام در وجودش احساس مي شد و با فراخواندن سربازان منقضي خدمت ۵۶ ، بيدرنگ خود را معرفي کرد و به نداي امام خود لبيک گفت و بر هر آنچه که مانع اين جهاد عظيم اسلامي است، پشت پا زد و جهت ديدن دوره آموزشي عازم کرمان شد و پس از آن به جبهه دار خوين رفت.

قبل از شهادت به يکي از دوستانش گفته بود که اگر سعادت نصيبم شد و شهید  شدم، بچه ام را که به زودي بدنيا  مي آيد، نامش را « محمد»  بگذاريد.

سرانجام در تاريخ ۲۷ ديماه ۱۳۵۹ در منطقه عملیاتی توکل در دارخوين به آرزوي ديرينه خود نائل آمد و به شهادت رسيد.

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

با آگاهي به راهم اميدوارم  که در اين راه به « شهادت» نائل آيم. امروز اين آرزوي ميليون ها زن و مرد مسلمان در کشور عزيز ما مي باشد و امروز روزي است که بايد به نجات اسلام شتافت. بايد که اسلام را احياء نمود و ان شاء الله تعالي همانطوري که آرزوي ماست اين انقلاب را به رهبري امام امت عزيز به انقلاب حضرت بقية الله الاعظم امام المهدي (عليه السلام ) پيوند خواهيم زد. که انقلاب جهاني اسلام مي باشد و به اين منظور بايد جهاد در راه خدا را برگزيد.

و من با آگاهي کامل به راهم که مسير الله است، اين حرکت را برگزيدم. البته اين بار سرباز اسلام هستم و جانباز ميهن اسلاميم که مايه افتخار و سرافرازي من مي باشد و اميدوارم در اين راه ما به پيروزي بر کفر يا « شهادت» که نهايت آرزوي ما مي باشد، برسيم. چرا که شکست ما شکست اسلام و انقلابمان مي باشد.

امروز افتخارمان اين است که در راه عقيده اي جهاد ميکنم که به حقانيت آن کاملاً آگاهيم و غير از اين راهي برايمان نمي ماند که ما پيروز شويم و يا «شهادت» را چون اسلحه اي مرگبار بر فرق دشمن فرود آوريم…

والسلام به اميد پيروزي

مورخه ۱۶/۸/۱۳۵۹ روز جمعه

محمد درويشي

دیدگاه شما چیست؟