شهید احمد حیدری

نام پدر : عباس

نام مادر: شهربانو

تاریخ تولد : ۲/۱۰/۱۳۳۹

محل تولد: مل گنزه

وضعیت تأهل: مجرد

تعداد فرزندان: –

میزان تحصیلات: دوم متوسطه

شغل: دانش آموز دانشسرای کشاورزی

یگان اعزام کننده: مردمی

مسئولیت: –

تاریخ شهادت: ۱۳/۹/۱۳۵۷

عملیات: راهپیمایی علیه رژیم پهلوی

محل شهادت: بندر دیّر

محل دفن: جنت الشهداء دیّر

 

زندگی نامه شهید

شهید احمد حیدری، در سال ۱۳۳۹ در روستای « مل گُنزه» از توابع شهرستان دیّر به دنیا آمد. کودکی شهید تا سن ۶ سالگی در این روستا سپری شد. باتوجه به این که برای امرار معاش و تحصیل، هیچگونه امکاناتی در آن روستا وجود نداشت، خانواده به شهر دیّر مهاجرت کردند. شهید، هفت ساله بود که وارد دبستان داریوش( آیت الله سعیدی ) دیّر شد.  شهید در طول دوره دبستان، دانش آموزی نمونه از لحاظ اخلاقی و درس بود.

تحصیلات شهید تا سال سوم راهنمایی، در شهر دیّر سپری شد. با اتمام دوره ی راهنمایی با توجه به اینکه شهر دیّر فاقد دبیرستان بود، شهید در آزمون ورودی مرکز کشاورزی فارس شرکت کرده و از سال ۱۳۵۴، در این مرکز مشغول به تحصیل شد. در این مرکز هم به عنوان فردی نمونه شناخته می شد.

همزمان با اوج گیری انقلاب اسلامی، کلاس های درس تعطیل شد و شهید به شهر دیّر مراجعت نموده و در تظاهرات شرکت می کرد.

بالاخره روز موعود فرارسید، شهر دیّر روز ۱۳ آذرماه ۱۳۵۷ که مصادف با سوم محرم بود، علاوه بر باران، حال و هوای دیگری داشت. جوانان شور و شوق عجیبی داشتند. مراسم راهپیمایی اعتراض آمیز به دلیل ممنوعیت سخنرانی » حجت الاسلام و المسلمین مغیثی» در ماه محرم، از حسینیه ی اعظم بندر دیّر( در بندر دیّر این حسینیه به نام ماتم آغا مشهور است) شروع شد و در محل رو به روی  بخشداری ( فرمانداری کنونی) تیراندازی مأمورین شاه به سوی راهپیمایان با هدف به شهادت رساندن عده ی زیادی انجام گرفت که در این بین دو شهید و ۲۵ جانباز تقدیم انقلاب اسلامی گردید، که شهید احمد حیدری یکی از این شهیدان بود که پس از مجروحیت به مدرسه مجاور بخشداری رفته و در یکی از کلاس ها با خون خودش می نویسد:« درود بر خمینی» .

شهید در نزدیکی « روستای گشی» از توابع شهرستان دیّر براثر شدت جراحات، به شهادت می رسد که او را در امامزاده ابوالقاسم( جنت الشهداء ) دفن می نمایند و در مراسم هفتم وی با حضور یکپارچه مردم شهر دیّر، بویژه جوانان، رژیم پهلوی ترسیده و با فرستادن یک هلی­کوپتر در منطقه و در پرواز در ارتفاع کم، سعی در کنترل مردم می نماید؛ که پس از تماس با پاسگاه منطقه، دلیل چنین تجمع و عزاداری بزرگ را می پرسند، که رئیس پاسگاه می گوید یکی از سادات مورد احترام منطقه فوت کرده و مردم برایش عزاداری می کنند که با این ترفند هلی­کوپتر از منطقه دور می شود.

دیدگاه شما چیست؟